01.03.2012 Tarih Bebeğim ve Biz
LİSTERİA BAKTERİSİ HAMİLELİKTE ÇOK TEHLİKELİ!Hamilelik , anne adayları için mutlu ve heyecanlı bir dönem . Ancak bazı sağlık sorunları ve enfeksiyonlar bu pembe tabloyu bozabiliyor . Listeria bakterisi de ciddiye alınması gereken enfeksiyon etkenlerinden biri . Ve maalesef 9 aylık hassas süreçte istenmeyen sonuçlara neden olabiliyor .

Beslenme uzmanları anne adaylarına ; çiğ et , pastörize edilmemiş ürünler ve yıkanmamış sebzemeyvelerin tüketilmemesi gerektiğiyle ilgili sıklıkla uyanda bulunurlar . İşte bu uyarının nedeni tam olarak " Listeria Bakterisi " ! Son derece tehlikeli bir bakteri olduğu için anne adayları bu uyanları mutlaka ciddiye almalı . Acıbadem Hastanesi ´ nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Perinatolog Doç . Dr . İbrahim Bildirici , konuyla ilgili bilgi verirken ; yakın zamanda karşılaştığı bir vakayı ; listeria bakterisi kapan Ör anne adayının ve bebeğinin hikayesini de bizimle paylaştı .


LİSTERİA BAKTERİSİ NEDİR ?


Listeria toprakta ve suda bulunan bir bakteri . Sebzeler topraktan kontamine olabilirken , hayvanlar da listeria için taşıyıcı olabiliyorlar . Listeria pişmemiş etler , çiğ deniz ürünlen , pişmemiş sebzeler , pastörize edilmemiş süt , pastörize edilmemiş sütle hazırlanan yemekler ve ısıtıp yenilebilecek hazır gıdalarda bulunabiliyor . Bakteri pişirilmeye hazır açıkta beklemiş gıdalarda üreyebiliyor . Şarküteri etlerinde ise pişirmeyle paketleme arasında kontaminasyon ( bulaşma ) olabileceği düşünülüyor . Yiyeceklerin çiğ et veya iyi yıkanmamış sebzelerle teması da bulaşmaya yol açabiliyor . Pastörizasyon ve iyi pişirme listeria ´ yı öldürüyor . Hamilelikteki etkileri Listeria çok nadir görülen bir enfeksiyon . Dolayısıyla ülkemizde ancak birkaç binde 1 hamilede ortaya çıktığı düşünülüyor , Hamilelikte plasenta yoluyla kolaylıkla bebeğe geçip ölümcül olabilecek bir enfeksiyon . . . Bazı durumlarda ortaya çıkış nedeni bilinmiyor . Hamilelerin bu tür besinlerden uzak durmaları , dondurulmuş besinleri ise çözüldükten sonra hızlıca ve iyi pişirerek yemeleri gerekiyor . Önlem almak için . . . . Pastörize sütler tüketin ya da sütü evde en az 5 dakika kaynatın . . Pastörize edilmemiş yumuşak peynirler yemeyin . . Hamilelikte hot dog ve soğuk şarküteri etlerini yemekten kaçının . . Buzdolabında saklanan tütsülenmiş deniz ürünlerini yemeyin . . Tüm meyve ve sebzeleri iyi yıkayın . . Yiyecekleri hazırlamadan önce ellennizi iyice yıkayın . Hazırlık yaptığınız yüzeylerin temiz olmasına dikkat edin . . Buzdolabını 4 santigrat dereceden düşük soğuklukta tutun . Buzdolabının içini sık sık temizleyin . . Pişmiş yiyeceklerin çiğ et ve yıkanmamış sebzeyle temas etmesini önleyin . . Et , tavuk ve yumurtalı yemekleri iyi pişirin . . Soğukta muhafaza edilmesi gereken gıdaları hızlıca buzdolabına veya buzluğa koyun .

BELİRTİLERİ NELER?


Hastalığın kuluçka süresi 260 gün arasında değişiyor . Listeria enfeksiyonu kendisini hafif grip benzeri bulgular , baş ağrısı , kas ağrıları , ateş , titreme , bulantı , kusma , mide rahatsızlıkları ve ishalle gösterebiliyor . Eğer sinir sistemini tutarsa ense sertliği , oryantasyon bozukluğu , istemsiz kasılmalar gibi dramatik bir tablo ile ortaya çıkabiliyor . Hamilelikte listeria bazen anne adayında hiçbir bulguya yol açmadan erken doğum sancılarına neden olabiliyor . Bebeğin iyilik halinde ani bozulmaya yol açabiliyor . Hamilelikte listeria bulguları ya da sebebi belirlenemeyen ateş varlığında hemen doktora başvurmak gerekiyor , özellikle 2 ay öncesine kadar şüpheli bir gıda tüketimi varsa kan sayımı , beyaz küre tayini , kan kültürü dahil testler yapılmalı ve listeria bulguları hatta şüphesi varlığında uzun süreli antibiyotik tedavisine başlanmalı . Bu , hem anne adayı hem bebeği tedavi edecektir . Aksi takdirde erken hamilelikte düşük , ilerleyen hamilelikte erken doğum , anne kamında ölüm ve yenidoğanda ciddi sağlık sorunları oluşturabiliyor . Küçük Bora ´ nın hikayesi Listeria bakterisinin neden olduğu enfeksiyonun hamilelikte görülmesi , hem anne adayı hem de bebek açısından çok riskli . Yakın zamanda Acıbadem Hastanesi ´ nden Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıPeıinatolog Doç . Dr . İbrahim Bildirici , böyle bir vakayla karşılaşmış . Bu enfeksiyonun erken teşhisinin hayati önem taşıdığını belirten Doç . Dr . İbrahim Bildirici , hızlı ve doğru tanı ile Küçük Bora ´ nın hayatını kurtardıkları için büyük mutluluk duyduklarını söylüyor . Anne ve bebeğin hayatı risk altındaydı . . . özel bir sigorta şirketinde çalışan 28 yaşındaki Yeşim Taşman Bilgel ´ in hamileliği 35 . haftaya kadar son derece sağlıklı ilerlerken , bir gece aniden gelişen şiddetli bir karın ağrısıyla uyanmış . Saatler geçmiş ve ağrı bir türlü dinmeyince eşiyle birlikte Acıbadem Maslak Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği ´ ne başvurmuşlar . Genel Cerrahi Uzmanı Dr . Canan Genim , bu döneme gelinceye dek hamileliğinde herhangi bir sorunu olmayan Yeşim Taşman Bilgel ´ in sağlık durumunun ciddiyetini fark ederek hemen hastaneye yatış karan almış . Aniden gelişen ciddi karın sancısında akla ilk gelebilecek sorun , akut apandisit olmuş . Ancak Dr . Canan Genim , yaptığı detaylı muayene ve tetkikler sonucunda Yeşim Taşman ´ ın sorununun apandist olmadığına karar vermiş ve genç kadını bana yönlendirdi . Yaptığım ileri düzey ultrasonografi ve renkli doppler sonucunda Yeşim Taşman Bilgel ´ in bebeğinin hayatının risk altında olduğunu tespit ettim . Geçen her sürenin anne adayının ve bebeğin sağlığını tehdit ettiğine karar verince , Yeşim Taşman Bilgel ´ e sorununun apandisit Dr . Canan Genim , Yeşim Taşman Bilgel ve Doç . Dr . İbrahim Bildirici ( Soldan sağa ) olmadığını büyük ihtimalle ciddi bir enfeksiyon olduğunu belirterek , kendisini zaman kaybetmeden doğumhaneye aldım .

ANINDA MÜDAHALE !


Yeşim Taşman Bilgel , dakikalar içinde alındığı doğumhanede sezaryenle 3 kilo 200 gram ağırlığındaki oğlu Bora ´ yı dünyaya getirdi . Doğum suyu gelmeyen hamilelerde , bu tabloya nadir görülen rahim içi bir enfeksiyonun yol açtığından da şüphelendim ve anneden kültür aldım . Yenidoğan uzmanını da bebekten kültür alınması ve hızla antibiyotik tedavisine başlanması gerekliliği konusunda uyardım . Teşhis binde 1 oranında görülen " Listeria Bakterisi " Alınan kültür sonucu , genç kadının ´ Listeria ´ adlı bir bakteri ile enfekte olduğu ortaya konuldu . Enfeksiyona aynı zamanda yaşam savaşı veren Bora ´ da da rastlanınca , hem anne hem bebeğe anında antibiyotik tedavisine başlandı . Yoğun bakım ünitesine alındıktan sonra 2 hafta boyunca uygulanan antibiyotik tedavi sayesinde Bora günlerce verdiği yaşam savaşını kazandı ve sağlığına kavuştu . Doç . Dr . İbrahim Bildirici : " Eğer doğru tanı koymasaydık bebeği kaybedebilirdik. Hızlı , doğru tanı ve uygun müdahale ile Bilgel ailesinin sağlıklı bir bebeğe kavuşmasını sağladıklarını belirten Doç . Dr . İbrahim Bildirici ´ nin konuyla ilgili yorumu şöyle : " Eğer doğru tanı konulmasaydı sorunun nedeni bile anlaşılamadan bebek hayatını kaybederdi . Anne de gereksiz yere apandist ameliyatı olur ve bunun risklerini yaşardı . Ayrıca sağlığına da kavuşamazdı . Her şeyden önce doğru tanı , hızlı müdahale ve uygun tedaviyle korkulan olmadı ve hem Bora hem de annesi sağlıklarına yeniden kavuştu . " .

" DOKTORLAR SAYESİNDE BEBEĞİMİN HAYATI KURTULDU "


Hamilelerde oldukça nadir görülen Listeria bakterisi nedeniyle zorlu bir mücadele verdiklerini belirten Yeşim Taşman Bilgel , bebeğiyle sağlığına kavuştuktan sonraki duygularını şöyle aktarıyor : " Şiddetli karın ağrısı nedeniyle hastaneye başvurduğumda doktorların bir iğne yapıp , beni eve göndereceklerini düşünüyordum . Oğlumun hayatının risk altında olduğunu öğrendiğim an adeta dünya başıma yıkılmıştı . Benim için de ciddi riskler söz konusuydu . Ancak tek düşüncem oğlum Bora ´ nın biran önce kurtulmasıydı . Doktorlann aldıkları doğru ve hızlı kararlar sayesinde Bora ´ nın hayatı kurtuldu . Şimdi her ikimiz de çok iyiyiz . " . .

 

Doç.Dr.İbrahim BİLDİRİCİ - www.ibrahimbildirici.com & www.perinatolog.com